Archive for the ‘LIBRI’ Category

Epshe të rremë

Posted: September 19, 2017 in LIBRI, POEZI

Ne dikur epshet i fshehëm, nga turpi

I ndrydhëm, i vramë

Në tru bëmë dashuri , të largët

Dersa s’u dëgjuam, s’u pamë.

Shiko sot i dashur si digjen epshet ekraneve,

Blicave konsumohen

Epshet që ne i kursyem

Para xhepash zgjohen.

Epshet që ne mblodhëm,

i dashur,ç’u bënë

Diku na i vodhën

Turpin na kanë lënë..

Advertisements

Metamorfozë e gabuar

Posted: September 22, 2016 in LIBRI, POEZI

 

A nuk i shuani dritat sonte?

Fikni televizorët!

Të dëgjohet veç rënkimi i shiut

Dhe akrepat e orës..

A s’po i mbyllni dyert?

Miqtë mos i prisni! (more…)

couple-restaurant

“Fransuai e pyeti se ç’do të pinte. Gjithçka varej nga porosia e saj. Ai mendoi: Po të marrë një kafe pa kafeinë do të çohem e do të iki. Në një takim të kësaj natyre, njeriu nuk ka të drejtë të pijë kafe pa kafeinë. Kjo është pija më e papërshtatshme për një muhabet të këndshëm. E njëjta gjë mund të thuhet për çajin.ende s’je ulur mirë dhe vetja të duket sikur gjendesh brenda një fshikëze krimbi mëndafshi pak të flashkët. E ndien veten sikur do të kalosh një varg të dielash pasdite duke parë televizor. Ose më keq: (more…)

Your body is perfect the way it is, but we have all those concepts about right and wrong, good and bad, beautiful and ugly.

??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

These are just concepts, but we believe them, and that’s the problem. With the image of perfection we have in our mind, we expect our body to look a certain way, to act a certain way. We reject our own body when the body is completely loyal to us. Even when our body can’t do something because of its limitations, we push our body and our body at least tries. Look at what you do with your own body. If you reject your own body, what can other people expect from you? (more…)

What’s Love?

Posted: May 26, 2014 in EVERYTHING ABOUT WORLD, LIBRI

Love is what makes you happy, and if you become the servant of love, and your partner becomes the servant of love, you can just imagine all the possibilities. The day will come when you canbe with your partner with no guilt and no blame, no anger and no sadness. That day will be wonderful when you can be completely open, only to share, only to serve, only to give your love. (more…)

The art of relationship

Posted: April 2, 2014 in LIBRI, REFLEKTIM

Relationship is an art. The dream that two create is more difficult to master than one. To keep the two of you happy, you have to keep your half perfect. You are responsible for your half, and your half has a certain amount of garbage. Your garbage is your garbage. (more…)

Ajo është e duhura

Posted: April 2, 2014 in LIBRI, REFLEKTIM
Image

Key in the lock

E si ta dish që ajo është e duhura për ty? Nëse 100 gra janë duke kërkuar për një burrë dhe secila do të të shohë ty si një mundësi për të qenë i saji, për sa prej këtyre grave do të jesh ti i duhuri? Përgjigjia është: Ti nuk e di. Ja pse ke nevojë të kërkosh më tepër, të eksplorosh dhë të ndërrmarrësh mbi vete rrezikun e gabimit. Por fillimisht duhet të dish me ekzaktësi se cilat janë nevojat e trupit tënd, cilat janë nevojat e mendjes tënde dhe se çfarë të përshtatet ty. Por unë mund të të them, se gruaja e duhur për ty, është ajo që ti e do për atë që është, gruaja që s`ke pse e ndryshon aspak. Ajo është për ty! Je me fat nëse e gjen, e njëkohësisht të jesh ti burri i duhur për të. (more…)

Image

I dashur mik – në e bëfsh gazetën me fleta të mëdha; shqiptarët do të thonë që s’fshihet dot lehtë; në e

bëfsh me fleta të vogëla, do të thonë se s’është gazetë, por libër. Në e shtypsh me letra të holla, do të thonë se s’këndohen edhe prishin sytë; në e shtypësh me letra të trasha do të thonë se je “hamall” e kërkon të mbushësh vend. Në shkrofsh toskërisht, do të thonë se s’është gazetë për gjithë shqiptarët; në shkrofsh gegnisht prap ashtu, në shkrofsh në gjuhë të përzier me të dyja, gjysëm gegnisht, gjysëm toskërisht, do të thonë se është “çervish”.

(more…)

Image

Duket sikur fshihet brenda shtëpisë së tij të qelqtë. Gjithkah i rrethuar me mijëra libra e miliona vargje,në këtë vend që dikujt tjetër do t`i dukej i çuditshëm për të jetuar, atij i përngjan me strehëzën më të përsosur mbi tokë. I ulur pas skrivanisë së drejtorit në bibliotekën e qytetit, poeti Skënder Rusi pret me dashamirësi çdo vizitor të rastit duke e vëzhguar imtazi për të ‘vjedhur’ ndonjë varg tek secili. Tashmë prej 17 vitesh është i zoti i shtëpisë në bibliotekën“Thimi Mitko”, të cilën me krenari e quan ‘syrin e bukur të qytetit brenda të cilit jeton ai’. I cilësuar si një ndër lirikët më brilantë të vendit tonë e sigurisht një ikonë nderi i qytetit të Korçës, Rusi mban mbi supe një histori të gjatë sfidash dhe fitoresh që në fillimet e tij në periudhën komuniste e deri më sot, në ditët e tij të lavdishme.

(more…)

Shko..

Posted: July 31, 2013 in LIBRI
Tags:

” S’do më kesh më.. Kurrë më.. As
mua, as zemrën.. S’do jem më streha jote e fundit, kur të gjithë shpinën të kanë kthyer,, kur mbetesh i vetëm mes turmës dhe në ‘askush’ shndërrohesh

(more…)