Archive for the ‘EVERYTHING ABOUT WORLD’ Category

25

Posted: November 26, 2017 in EVERYTHING ABOUT WORLD

 

Mbështeta kokën te krahu i tij dhe e dija se çdo gjë do të shkonte mirë.

24019762_1849605368415442_1865535558_n

Doja t’i bëja 1 milion pyetje, doja të dija ç’i kalonte nëpër mend atë ditë, ç’bluante në kokë kur më shihte sesi e ndiqja me sy çdo lëvizje të tij, si e adhuroja ekzistencën e tij atë ditë.

Doja ta pyesja por i lashë pas dorë gjithë fjalët dhe bisedat e mundshme sepse nuk ngopesha dot duke ndjerë praninë e tij kah meje, sepse më dukej se do më ikte prej duarve nga momenti në moment dhe unë prapë do mbesja e etur për të.

Doja ta pyesja por e lexova gjithçka në atë shkëlqimin e syve të tij, dhe ajo buzëqeshje.. ah ajo buzëqeshje, që sillte dritë, e që unë e kërkoja aq shumë, të dija që asgjë e gabuar s’kishte ndodhur.

Mbështeta kokën te krahu i tij, dhe ndryshe nga një sekondë para, që isha plot frikë e dyshime, me 100 dilema në kokë dhe me një furi emocionesh që ma ndrydhnin zemrën,, fare ndryshe, një sekondë më pas, horizonti hapej dhe sytë e mi po ashtu, dhe shpirti im ngopej , zemra ime plot, sa nuk do doja të isha në asnjë vend tjetër të botës, me askënd tjetër, me asgjë tjetër..

Silueta e tij edhe nga larg më përfshinte e mbështillte të tërën, e ndërsa aty afër ..aq afër, unë humbisja krejt në prezencën e tij, dhe e tashmja s’kishte qenë ndonjëherë më e ndjerë se aq. Deri në qelizë ndieja lëvizjen e duarve të tij, në duart e mia, e ndërsa i takonim ngadalë, për herë të parë, unë doja të mbesja aty gjithmonë, ku asgjë tjetër veç ne të dyve nuk merrte frymë.

Paskan qenë shumë 25 vite larg tij, por ia ka vlejtur pritja, pritjet, ardhjet, ikjet, ja kanë vlejtur kokëkrisjet dhe rreziqet, ja kanë vlejtur 25 dimra të vetmuar dhe 25 vera të harruara, ja ka vlejtur.. derisa gjeta atë, që di të më rilindë, e të më sjellë në vete, që më njeh më mirë seç njoh veten e që më pranon me 100 të metat e mia.

S’paska qenë më e lehtë të harrosh gjithçka tjetër, sesa kur je në krahët e tij. S’paskam njohur paqe më të vërtetë se aq, atë qetësinë, dhe sigurinë e tij që mora me vete, dhe e konsumoj pak nga pak çdo ditë të së tashmes, deri atë ditë, kur përsëri ta mbështes kokën te krahu i tij, dhe pa i bërë asnjë pyetje, ta dua.. veç ta dua…

(more…)

Advertisements
DSC08569

KOTORR, MONTENEGRO

For the last 7 months I kept on waking up every morning at 8 o’clock, which was a bit of pain for a sleep lover like me. Every single morning, as I was encouraging myself for about 5 minutes to get out of the bed, (more…)

Mund ta mbyllja edhe këtë ditë pa ia nxirë faqen vetes në të tillë formë që po më teket ta bëj, po muzat e mia s’po i zeka gjumi pa qenë të sigurta se do ta kryejnë funksionin dhe do m’i vënë gishtat në tastierë për njëfarë sebepi. Për këtë shkak..(me shumë finesë u përpoqa të shmangia fjalën ‘atëherë’ siç m’u bë zakon në fakultet se profesori do më vriste duke më thënë ‘po na thuaj moj vajzë,pse atëherë dhe jo tani?’Dhe unë s’pata kurrë guxim t’i them se në ditët tona po thuhen dhe bëhen vepra të rënda ama në një nivel linguistik tepër të lartë me demek dhe të vërtetat po thuhen qorrazi, sëmurshëm, thatë ,shëmtuar dhe pa ‘ë’ në fund të fjalës.) Ndaj po i bëj bisht sot asaj që unë quaj moton më aktuale të shqiptarëve në këto ditë që po mbijetojmë ‘t’ia hedhim edhe sot’! (more…)

matern7

sokrati-6

Në prag të mesnatës, pija i kish rënduar mendjet e trazuara të të ftuarve. Fjalët e tyre, në përpjekje për të qenë sadopak të kuptueshme, përfundonin duke u tallavitur si anije të lodhura në të kuqtë e verës. Vetëm ata të dy, të zotët e shtëpisë, duke i mburrur veten vetes që nuk u mposhtën aq kollaj nga pija, e ftuan njëri –tjetrin pranë oxhakut për bisedën e rradhës. Si për të krijuar një intimitet ndjellës, posaçërisht të denjë për diskutimin e tyre, drutë që digjeshin mbi vatër e ndalën për pak kërcitjen dhe nisën të digjeshin urtë pa i shqetësuar me shkëndija të befasishme. I pari ishte Platoni që e lejoi mësuesin të zgjidhte vendin më komod për tu ulur. Aty për aty, u rehatua edhe vet, deri në atë pikë sa mund të ndihet rehat një ushtar që e çon shpesh nëpër mend humbjen e betejës  që prej fillimit, ngaqë i ka mësuar mirë disa nga armët më të forta të  kundërshtarit, apo edhe më keq, ngaqë ka frikë se ende nuk ka mësuar asnjë gjë.

“Ishte kaq e lehtë për pijen t`i nënshtronte ushtarët e vet, mjeshtër. Sa mirë do të ishte që dikush ta kish fuqinë e fjalës të tillë, si pushteti i verës, sundues, pa pasur nevojën për të qenë bindës apo urdhërues. Madje madje, dikush të kishte privilegjin që të tjerët tja kërkonin medoemos sundimin e fjalës së tij, si çelësi i çastit të lumtur. A thua se ndodh, mësues?”

“Po më pyet Platon? … A nuk e more përgjigjen tënde ende pa folur unë?

Platoni, mbetur ngushtë, iu frik mendimit se s`do të ishte në gjendje të ndërtonte një dialog të denjë, nëse Sokrati do i priste në të tillë formë pyetjet e tij, e sidomos këtë pyetje të parë që vetëm synonte të nxiste dialog. Pa qenë tërësisht brenda kontekstit, guxoi të pyeste:

“A do mundeshim të mësonim diçka pa pyetur mësues? Qoftë edhe veten? Kujt do i përgjigjeshim në atë rast?”

“Natyrisht që çdo pyetje që na lind, dëfton se kemi mësuar diçka të re, por mos mu largo prej asaj që kërkove Platon. Ti pyete nëse është e mundur që dikush ta ketë të tillë pushtetin e fjalës, sa tja kërkojnë të tjerët si çelësin e një çasti lumturie. Më pyete mua, sepse kërkon të dish diçka dhe kërkon ta dish nga unë. Më pyete se beson tek ajo që them dhe përgjigjet e mia të duken zgjidhjet e duhura. Kur marrim një përgjigje, heqim një barrë, barrën e asaj pyetjeje që na ka munduar. Heqim një barrë dhe në vend të saj përjetojmë një moment çlirimi, gati-gati një çast lumturie. Më kupton tani Platon?” (more…)

Photo shooting

Posted: October 9, 2014 in EVERYTHING ABOUT WORLD
D.Muçollari

D.Muçollari

Kapiten Gremçi!

Posted: October 9, 2014 in EVERYTHING ABOUT WORLD
Kapiten Gremçi!

Kapiten Gremçi!

Kapiten Gremçi! :P

Posted: October 9, 2014 in EVERYTHING ABOUT WORLD

MediA FreAks Page

Posted: June 21, 2014 in EVERYTHING ABOUT WORLD

MediA FreAks Page

Would you like this page?? It’s awesome! 🙂

Image

(Nga Terence Jones)

1)      Kohëzgjatja e baterisë së I-phone ta shpif- aq më tepër kur je duke përdorur kamerën.

E gjej gjithmonë veten tek mbetem pa bateri fare. Kur I-phone nuk ka bateri, jo vetëm që nuk bën dot foto, po as për telefonata nuk mund ta përdorësh. Pati kohë që nuk po e përdorja fare I-phone-in për funksionet e tij kryesor si celular, vetëm për të ruajtur baterinë pak më gjatë. (more…)