‘Paolo e Françeska’, apo thjesht ‘dashuri’??

Posted: October 9, 2014 in DELI`S STUFF, PERSONAZH

“Spaska hidhnim ma tmadh se me mendue per kohet e harese, ne mjerim e vaje”.. e ska hidherim si dashuria.. dashuria qe humb rruges detyren e vet per ta bere zemren te lumtur e shpallet fajtore.. Shpallet me faj se behet nena e frikes me te madhe, tradhetise..dhe ushqehet me friken e nje vajze qe druhet nga ndjenja e vet e ndaluar,,e me friken e nje djali qe nuk refuzon tundimin.. E kush e shijoi dashurine e Paolos dhe Franceskes me shume se ne? Askush. Ata u shuan ne hirin e tyre te verbert dhe na lane ne te flasim per gjememadhen dashurine e tyre.. Na lane ne te rrefejme se ckane ndier, ne, te rinjte e internetit qe vec kesaj fjale sensin sja dime.. E kush i quajti tradhetare? ai qe sditi te deshte kurre me zemer, por me thonjte e instiktit? ata qe mbyten mendimet dhe vrane shpirtin per te ruajtur nderin?? po ata nuk jane te paster qe te gjykojne..askush nuk eshte.. Une i quaj dashuri..dhe pse nuk i njoh. me mjafton te di qe flijuan trupat e tyre,per shpirtin e te dyve.. detaje? sme duhen..do te humbja ne analiza postmoderniste, madje madje te thata e te kota. ndoshta as une se njoh dashurine..ndoshta peshperis kot..p a nuk eshte mjaftueshem sublime se mban nje bote gjalle? se ne kerkim te saj dhe ne emer te saj jetojme e vdesim..se ne te gjetur te saj ndihemi perendi e blasfemi nuk quhet.. a nuk eshte mjaftueshem e shenjte sa per tu falur? jam nje franceske qe druaj dashurine time.. jam nje paolo qe nuk guxoj.. jam askund, gjithkund nje vrases qe prozval 2 shpirtra me kunjen turpmadhe “tradheti”!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s