Archive for September, 2013

thoughts..

Posted: September 21, 2013 in EVERYTHING ABOUT WORLD

..every thought gets nicer with you,

every dream gets greater with you,

every hope gets bigger and each smile gets happier..

while i have you in my heart..

So tell me,how could i live without you?!

id rather stop breathing..

Advertisements

Kur mungon ti..

Posted: September 21, 2013 in EVERYTHING ABOUT WORLD

 

Kur ti mungon, bie nata..

njё natё pa yje e pa hёnё,

une ngutem tё t’kёrkoj e para

por tё tё gjej,nuk ёshtё e thёnё..

 

Kёputen gjethet, kur ti mungon

rrugёs mbulojnё tё paktat gjurmё,

rrugёs ku ecnim une nxitoj

se mos tё shoh njё herё mё shumё..

 

Kur ti mungon, nuk e di pse

as trёndafil tё bardhё s’gjej dot

asnjё tё vetёm nuk mё le

nё rast se mё mungon si sot..

 

Njё trёndafil me shtatё petale kam

pёr tё na celur secilёn ditё

bleron i gjithi kur tё kam pranё

kur ti mungon,fletёt venit..

 

Kur ti mungon, prapё nata bie

as gjurmё s’ka,e yll asnji,

me kilometra larg e ndie

j dhe zemrёn time..kur mungon ti..”

.D.

Lëri fjalët..

Posted: September 21, 2013 in DELI`S STUFF, POEZI

Po ς’do mё thuash vallё, ς’do thuash mё shumё?

ς’ishin pёr t’u thёnё, i rrёmbeva unё,

ς’marrёzi do thurёsh, fjalё tё padёgjuar

s’njoh mё fjalё pa thёnё e varg tё pashkruar..

S’dua tё mahnitem, tё di mё shumё s’dua

boll e marrё jam pas flokve tё tua

pas syrit, pas buzёs, pas zёrit jam tretur

pas shikimit tёnd shuhet c’mё ka mbetur..

ς’do mё qesёndisёsh? Lёri fare lёri!

ς’qe ai qё llafet pasuri i bёri?

ti je vet pёr mua hareja, gёzimi

je i dashurueshёm.. sepse je.. i imi..”

.D.

1 shtator

Posted: September 21, 2013 in EVERYTHING ABOUT WORLD

 

Sikur tё ishe..ndoshta sot..
dhe nesёr ndoshta,, vetёm ti..
pa vend tё ishim,dhe pa kohё
pa ditur sa,pa pyetur si..
Sikur tё ishe.. me mua ndoshta,,
dhe sot dhe nesёr,,ah sikur..
do mё mjaftojё njё fjalё e jotja
tё jem me ty,,mos iki kurrё..


Image

Është e zakontë të gjesh një produkt kinematografik amerikan të shekullit XX që i bën lavde sistemit politik, mënyrës së qeverisjes dhe heronjve të panumërt të kombit. Megjithatë tek tuk nuk mungojnë produkte që trajtojnë me kriticizëm elementët më lart. Janë pikërisht këta që vlejnë të vërehen me kujdes, njërin prej të cilëve do zgjedh ta përmend si ilustrim perfekt i pasqyrës politike e shoqërore të vendit tonë. (more…)