Intervistë me Elvana Gjata

Posted: May 24, 2013 in INTERVISTA, PERSONAZH

 elll http://www.youtube.com/watch?v=1N_1TjXOzRg

 

Elvana, “1990”, është këngë që na rikthen pas në kohë, si erdhët ju në këto vite?

Ishin vitet “90 vitet thelbësore dhe kulmore për muzikën hip hop. Duke ndikuar jo vetëm në ndryshimin e stilit të muzikës, por dhe në stilin e të veshurit, në stilin e jetesës. Ishin vitet e një revolucioni të madh muzikor. Duke inspiruar shumë artiste në gjithë botën madje edhe në ditën e sotme. Unë jam një ndër to.

Edhe pse kam qenë e vogël, e gjej veten shumë në ato vite pasi një material muzikor mbase mund të ishte më i thjeshtë në orkestrim, por shumë shpirt duke i rezistuar kohës. E gjithë bota është në një rotacion të madh muzikor. Ndaj edhe unë doja të isha pjesë e tij duke e sjell si trend në Shqipëri. Jo vetëm me këtë këngë, por i gjithi albumi është konceptuar i tillë. Një album novator që sjell tendencë.

Duket sikur do të jetë një hit i kësaj vere, e prisnit ju këtë?

Do të jetë një nga hitet pasi këngë të tjera priten të publikohen gjatë kësaj periudhe. Është bërë një punë shumë e madhe për këtë album të ri dhe me pret një agjendë e ngjeshur promovimesh dhe koncertesh. Dhe në fakt i gjithë viti ka nisur kështu. Janë publikuar tashmë 3 sigle dhe 5 këngë, 5 balada që flasin shqip në çdo notë dhe tingull, të prezantuara në një “live studio session”. I pari në Shqipëri. Në fakt synimi që kam për këtë album është muzika që ka brenda t’i rezistoj jo vetëm kësaj vere, por dhe mbas shumë viteve.

Cilat janë reagimet e para që iu kanë ardhur në lidhje me këtë prodhim muzikor?

Në fakt kënga “1990” është përqafuar menjëherë nga publiku, madje i ka kaluar pritshmëritë e mija. Nuk mund të lë pa përmendur koncertin tim të fundit në Tiranë. E them me krenari, një shou i niveleve botërore. Që të ishte i tillë m’u desh një suport i jashtëzakonshëm nga “Threedots Production”, Nrg radio, Provideo, Prosound dhe Orange. Zgjodha pikërisht këtë event kaq të veçantë për të prezantuar këngën dhe videon “1990”. Reagimi i publikut ishte i mbresëlënës. Më vjen mirë, pasi shikoj një etje dhe nostalgji për muzikën e atyre viteve.

Këto kohë keni publikuar disa kënge njëra pas tjetrës. do të presim ndonjë “bombe” tjetër

Janë në laborator duke u prodhuar (qesh).

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s