Archive for April, 2013

cute-girl.jpg

Posted: April 23, 2013 in FOTO GALERI

Advertisements

NËN MUZG..

Posted: April 23, 2013 in DELI`S STUFF
Tags:

Tani që ditës  po i shuhen të fundit rreze mbi tokë

dhe një mjegull lodhje bie mbi cdo fytyrë e mbi cdo rrugë..

Tani që dyshuesit heqin dorë nga çdo supozim shpirtlig

dhe të dyshuarit gjejnë prehje nën mbrojtjen e errësirës për disa orë..

(more…)

images

RIHANNA- ARTISTJA E PARE NE 20 VJET HISTORI ME 10 HITE NE VENDIN E PARE TE KLASIFIKIMEVE BOTERORE

The Marquee Blog

Thanks to “Stay,” Rihanna is the first artist in the 20-year history of Billboard’s Pop Songs radio airplay chart to have 10 No. 1 hits.

The singer’s pop ballad with Mikky Ekko pushed her past Katy Perry, who has racked up nine No. 1s since 2008.

As Billboard notes, “Stay” is the second piano-and-vocal-only hit (out of 259 songs) to reach No. 1 on the chart. Bruno Mars’ “When I Was Your Man” is the first.

See all 10 of Rihanna’s No. 1s after the jump:

View original post 32 more words

ÇAST..

Posted: April 22, 2013 in DELI`S STUFF
Tags:

FigurëE di, jam prapë vonë

Vonë jam dhe pse nuk kisha fare orë me vete

E c’më duhej ora..

 Ja si po më thonë sytë e tu krejt të indinjuar nga pritja e rradhës..

 E si mund ta lexoj ndryshe?

 Ata flasin, rrëfejnë, ankohen, e prapë krenare goja jote të ma dëftojë vetë.

E thotë ai vështrim, dhe, Kur ligjërojnë ata sy, unë përhumbem komplet,

bëhët më vonë se vonë,se aty jam dhe smë ke aty, se aty të shoh e mendt krejt tek ti s’i kam,

se duart paq i kemi lidhur e megjithatë unë fluturoj diku larg pa të kërkuar as leje,

se më sheh pas teje të mbështetur, por në re ngecem e nuk zbres dot..

sa herë mi hedh sytë drejt syve,

dorën mbi dorë e packa më pushton krejt në soditje e shtrëngim,

është ai shtegu që krijojnë rrahjet e zemrës tënde teka më shpojnë kraharorin,

është ai shtegu që e kanë gjetur që dikur ato fluturat e barkut për t’i shpëtuar nervozizmit e pasigurisë që më shkaktoje dikur,

është ai shtegu ku lë të shëtisë shpirti im lirisht pa dashur të sundohet nga asnjë lloj monarku,

është ai shteg ku përpiqem të fsheh

veten si një struce e vogël për të mbuluar më hi mospërfillje të shtirur atë keqardhjen time të përsëritur,

me shpresën se e fundit herë do jetë që do më shohësh përsëri ashtu..

me po atë qortim të pafjalë,

me po ato drita që depërtojnë dhe ma cajnë zemrën,ma thyejnë,

ato qiej ku lindin dhe perëndojnë diejt që i japin dritë jetës sime,

ato flakë ku digjen dëshirat e mia dhe përvëlohen lutjet,

ato celësa magjike,si të askujt tjetër,si të kurrkujt në universin e realitetit tim..

Në një moment lufta e ftohtë mbaron,

unë i shpëtoj shtegut tim të arratisjes dhe ti vendos ta ndalësh sulmin tënd të vështrimeve..

dhe e firmosim një pakt të heshtur,

dicka mes nesh,dicka të vërtetë, dicka pa përshkrim..

vendosim t’i rikthehemi njëri-tjetrit pandashmërisht të dy..

dhe e bëjmë nga në sakrificë secili,

armëulur pranon të bësh sikur kjo hera e fundit e pritjeve të tua do jetë,,

dhe unë dorëzuar pranoj të deklarohem me keqardhjen time..

jam vonë sot, e pranoj,

dhe vetëm atë herë cuditshëm i ndiej duart e tua mbi të miat,

kuptoj sa gjatë sytë tanë kane folur dhe pa ne,

e drithërohem teksa ndjej si zemrat mbështetur me njëra-tjetrën duhen më shumë se më parë..

Po po, erdha vonë, por tashmë jam këtu, jam, dhe jam me ty..

 

G.I. JOE RETALIATION (2013)

Posted: April 15, 2013 in KINEMA

G.I. JOE RETALIATION (2013)

Bruce Willis shënon suksesin e rradhës me fiction-in më të fundit G.I.JOE.
Heronjtë nuk kanë fund.. Presideniti i SHBA nuk rri dot larg rreziqeve.. 🙂

“ARGO”

Posted: April 14, 2013 in KINEMA
Tags:

FOTO GJATË CEREMONISË SË NDARJES SË ÇMIMEVE OSCAR 2013

“ARGO”

Posted: April 14, 2013 in KINEMA

FOTO GJATË XHIRIMIT TË FILMIT

“ARGO”

Posted: April 14, 2013 in KINEMA

FOTO GJATË XHIRMIT TË FILMIT

ARGO- NJË HISTORI AMERIKANE

Posted: April 14, 2013 in KINEMA

Suksesi i Benn Affleck si regjisor, i shpërblyer së fundmi me çmimin Oscar, i atribuohet pikërisht “Argo-s”, filmit historik që bëri bujë në publikun amerikan menjëherë pas lansimit të tij në 2012 dhe një nga filmat pretendentë për disa çmime të rëndësishme në botën e kinematografisë botërore.
“Argo” është një dramë historike e bazuar në dëshminë reale të agjentit të CIA-s Toni Mendez, rrëfyer në librin “Mjeshtri i Maskimit” (“The monster of disguise”), ku Mendez tregon sesi mundi të shpëtojë 6 diplomatë amerikanë në Teheran, gjatë krizës së pengjeve të Iranit më 1979.
Roli protagonist i takon Benn Affleck, nën petkun e agjentit të fshehtë, dhe një kasti të njohur aktorësh si Bryan Cranston, Alan Arkin dhe John Goodman në role dytësore.
Historia zë fill brenda një konflikti politik mes qeverisë Amerikane dhe asaj Iraniane. Në 1979, 6 diplomatë amerikanë mundën të largohen fshehtas nga ambasada amerikane në Teheran, aty ku aktualisht punonin, disa orë pasi godina ishte rrethuar nga një turmë e dhunshme vendasisht që arritën të mbanin peng brenda ambasadës të gjithë personelin e mbetur në të. 6 të arratisurit fshihen në rezidensën e ambasadorit kanadez dhe menjëherë kontaktojnë zyrat qëndrore të CIA-s për situatën ku ndodheshin. Nevojitej një plan i mirëpërgatitur për t`i rikthyer diplomatët shëndoshë e mirë në vendlindje, detyrë kjo që e mori përsipër Toni Mendez, agjenti i CIA-s. plani I Mendez për t`I nxjerrë diplomatët jashtë terrritorit armik realizohet nëpërmjet krijimit të një situate false, ku ai shtiret si producent iI një filmi fantastiko-shkencor me titullin “Argo”, prej nga merr titullin edhe filmi në fjalë. 6 “të burgosurit” marrin rolin e fotografëve she skenografëve, duke u shtirur sikur janë në kërkim të vendxhirimeve interesante për ti përdorur në skenat e filmit. Kjo situatë bëhet edhe më e besueshme kur Mendez pajis me dokumentacionin e duhur çdo pjesëtar të grupit dhe përfshin brenga inskenimit të tij edhe disa punonjës të vërtetë të filmave në Hollyëood. Fundi i historisë është sukse si misionit që Mendez mori përsipër, rikthimi i diplomatëve në vendlindje.
“ARGO” ka arritur të vlerësohet nga media e kritika si një nga krijimet kinematografike më të mira të vitit të kaluar. Ai arriti të merrte 7 nominime në edicionin e 85-të të Academy Awards dhe fitoi 3 prej tyre, fitoi 5 nominime Golden Globe e gjithashtu u cilësua si Filmi më i mirë, Montazhi më i mirë dhe Regjisori më i mirë ne ceremoninë e British Academy Film Awards.
Ky film shënon një histori të rradhës së inteligjencës amerikane, ku protagonisti përfundon si një hero i lavdishëm, i aftë për t`i` bërë ballë çdo situate në emër të vendit dhe të popullit të tij. Është nga ato produkte kinematografike që nuk kalojnë pa u ndier, duke ndezur kështu edhe polemika për shkak edhe të karakterit politik që ka. Me siguri Affleck e ka parashikuar impaktin që do të kishte kjo histori tek publiku amerikan, i cili dëshiron një hero për çdo ditë të javës, që t`u atribuojë krenarinë për vendin e tij.Figurë

microooo.jpg

Posted: April 12, 2013 in FOTO GALERI