1

Kam takuar me mijëra gra gjatë punës sime jashtë vendit, dhe admiroja një të përbashkët të madhe që ato kishin: Sigurinë në vete!
Dhe kjo nuk ndodhte se ato ishin më inteligjente, më atraktive, apo më me vlera se ne në Shqipëri, por ato rriteshin në shoqëri që i trajtonte me dinjitet dhe u garantonte siguri.
A nuk është kjo çka na mungon ne sot? Read the rest of this entry »

Advertisements

25

Posted: November 26, 2017 in EVERYTHING ABOUT WORLD

 

Mbështeta kokën te krahu i tij dhe e dija se çdo gjë do të shkonte mirë.

24019762_1849605368415442_1865535558_n

Doja t’i bëja 1 milion pyetje, doja të dija ç’i kalonte nëpër mend atë ditë, ç’bluante në kokë kur më shihte sesi e ndiqja me sy çdo lëvizje të tij, si e adhuroja ekzistencën e tij atë ditë.

Doja ta pyesja por i lashë pas dorë gjithë fjalët dhe bisedat e mundshme sepse nuk ngopesha dot duke ndjerë praninë e tij kah meje, sepse më dukej se do më ikte prej duarve nga momenti në moment dhe unë prapë do mbesja e etur për të.

Doja ta pyesja por e lexova gjithçka në atë shkëlqimin e syve të tij, dhe ajo buzëqeshje.. ah ajo buzëqeshje, që sillte dritë, e që unë e kërkoja aq shumë, të dija që asgjë e gabuar s’kishte ndodhur.

Mbështeta kokën te krahu i tij, dhe ndryshe nga një sekondë para, që isha plot frikë e dyshime, me 100 dilema në kokë dhe me një furi emocionesh që ma ndrydhnin zemrën,, fare ndryshe, një sekondë më pas, horizonti hapej dhe sytë e mi po ashtu, dhe shpirti im ngopej , zemra ime plot, sa nuk do doja të isha në asnjë vend tjetër të botës, me askënd tjetër, me asgjë tjetër..

Silueta e tij edhe nga larg më përfshinte e mbështillte të tërën, e ndërsa aty afër ..aq afër, unë humbisja krejt në prezencën e tij, dhe e tashmja s’kishte qenë ndonjëherë më e ndjerë se aq. Deri në qelizë ndieja lëvizjen e duarve të tij, në duart e mia, e ndërsa i takonim ngadalë, për herë të parë, unë doja të mbesja aty gjithmonë, ku asgjë tjetër veç ne të dyve nuk merrte frymë.

Paskan qenë shumë 25 vite larg tij, por ia ka vlejtur pritja, pritjet, ardhjet, ikjet, ja kanë vlejtur kokëkrisjet dhe rreziqet, ja kanë vlejtur 25 dimra të vetmuar dhe 25 vera të harruara, ja ka vlejtur.. derisa gjeta atë, që di të më rilindë, e të më sjellë në vete, që më njeh më mirë seç njoh veten e që më pranon me 100 të metat e mia.

S’paska qenë më e lehtë të harrosh gjithçka tjetër, sesa kur je në krahët e tij. S’paskam njohur paqe më të vërtetë se aq, atë qetësinë, dhe sigurinë e tij që mora me vete, dhe e konsumoj pak nga pak çdo ditë të së tashmes, deri atë ditë, kur përsëri ta mbështes kokën te krahu i tij, dhe pa i bërë asnjë pyetje, ta dua.. veç ta dua…

Read the rest of this entry »

Epshe të rremë

Posted: September 19, 2017 in LIBRI, POEZI

Ne dikur epshet i fshehëm, nga turpi

I ndrydhëm, i vramë

Në tru bëmë dashuri , të largët

Dersa s’u dëgjuam, s’u pamë.

Shiko sot i dashur si digjen epshet ekraneve,

Blicave konsumohen

Epshet që ne i kursyem

Para xhepash zgjohen.

Epshet që ne mblodhëm,

i dashur,ç’u bënë

Diku na i vodhën

Turpin na kanë lënë..

Metamorfozë e gabuar

Posted: September 22, 2016 in LIBRI, POEZI

 

A nuk i shuani dritat sonte?

Fikni televizorët!

Të dëgjohet veç rënkimi i shiut

Dhe akrepat e orës..

A s’po i mbyllni dyert?

Miqtë mos i prisni! Read the rest of this entry »

DSC08569

KOTORR, MONTENEGRO

For the last 7 months I kept on waking up every morning at 8 o’clock, which was a bit of pain for a sleep lover like me. Every single morning, as I was encouraging myself for about 5 minutes to get out of the bed, Read the rest of this entry »

Mund ta mbyllja edhe këtë ditë pa ia nxirë faqen vetes në të tillë formë që po më teket ta bëj, po muzat e mia s’po i zeka gjumi pa qenë të sigurta se do ta kryejnë funksionin dhe do m’i vënë gishtat në tastierë për njëfarë sebepi. Për këtë shkak..(me shumë finesë u përpoqa të shmangia fjalën ‘atëherë’ siç m’u bë zakon në fakultet se profesori do më vriste duke më thënë ‘po na thuaj moj vajzë,pse atëherë dhe jo tani?’Dhe unë s’pata kurrë guxim t’i them se në ditët tona po thuhen dhe bëhen vepra të rënda ama në një nivel linguistik tepër të lartë me demek dhe të vërtetat po thuhen qorrazi, sëmurshëm, thatë ,shëmtuar dhe pa ‘ë’ në fund të fjalës.) Ndaj po i bëj bisht sot asaj që unë quaj moton më aktuale të shqiptarëve në këto ditë që po mbijetojmë ‘t’ia hedhim edhe sot’! Read the rest of this entry »

punët e zotit

Posted: November 29, 2015 in POEZI

Në vonë del dielli, e vonë vij unë

Pa bërë merak, ti rri e prit

Se në s’u kthefsha atë natë,

Do s’do se do kthehem një dit’.

Read the rest of this entry »

Me letra

Posted: November 29, 2015 in DELI`S STUFF, POEZI

Mos bëj zë se letrat s’ti lexoj,

E përgjigje pas tyre s’të kthej

Ditë e tërë duhet t’i kuptoj

E për dreq prapë sensin s’ua gjej.

Read the rest of this entry »

u pa puna

Posted: November 29, 2015 in DELI`S STUFF

Kur ndërmend m’bie të t’kërkoj,

A vjen a s’vjen, nuk është problem,

Se gjithsesi do të t’harroj,

Para se timin të të kem.. Read the rest of this entry »

Sigurisht që nuk duhet të prisni që të hani spageti putaneska apo karkaleca deti te ‘Mrizi i Zanave’..Bëhuni gati për të ngrënë gjëra të zakonshme, të ofruara në një mënyrë që me siguri do ta shijoni.

Lëngu i shegës

DSC08345

Mos u trembni! Nuk do të largoheni pa u ngopur!

DSC08354 Read the rest of this entry »