1620557_795687337118547_8390484323582686271_n

Risia e Festivalit Ballkanik Të Filmit, këtë vit edhe të rinj të apasionuar pas kinematografisë

Delinda Muçollari

5 shtator 2014

Festivali Ballkanik i Filmit dhe Kulinarisë në Pogradec zgjoi këtë herë kureshtjen e studentëve të arteve, gazetarisë dhe të të rinjve që janë të apasionuar pas filmit dokumentar dhe atij artistik. Të zotët e shtëpisë Eno Milkani, Gerta Qyrku dhe Fatos Baxhaku sollën këtë vit risinë e workshop-it një javor që mbështetet nga Fondi i Kombeve të Bashkuara për Popullsinë. Të rinjtë kanë mundësi të punojnë gjatë kësaj jave krah ekspertëve të njohur të filmit si: regjisori i vjetër i filmave, Esat Mysliu, gjithashtu pedagog pranë Akademisë së Arteve në Tiranë dhe pedadogia e gazetarisë televizive Rajmonda Nelku, të cilët po punojnë për të orientuar studentët drejt konceptimit dhe realizimit të filmit dokumentar dhe reportazhit. Po ashtu, pjesë e rëndësishme e workshopit është prezenca e regjisores nga Prishtina, Shota Bukoshi dhe Jens Metzger, si përfaqësues të Insitutit Gëte në kryeqytet. Synimi i tyre është të sjellin eksperiencën dhe praktikën gjermane për të rinjtë e interesuar në mekanizmin e kontratave të punësimit për regjisorë e producentë të rinj. Read the rest of this entry »

Grua në periferi..

Posted: September 14, 2014 in ALBANIAN VOICE, INTERVISTA, PERSONAZH

https://www.youtube.com/watch?v=7tOt68v1jbo 

Image

Ata nuk zënë ekrane. Nuk popullojnë rrugë. Nuk kanë 7milion teka të ditës. Nuk të fiksojnë nga koka te këmbët për të parë ç`ke veshur. Nuk mbushin rrjetet sociale me foto aventurash. Nuk dyndin bllokun me makiato të hidhura. As nuk tundin zinxhirët kotësisht rrugëve. As nuk vrasin kohën duke bërë shopingje. As nuk duan tja dinë c`është I-phone. Ata nuk vdesin për Justin Bieber. Nuk ëndërrojnë të takojnë Messin. Nuk duan të shkojnë në hënë. Ata nuk jetojnë për sytë e të tjerëve. Ekzistojnë për veten. Nuk dëshirojnë të jenë të çuditshëm. Nuk duan të vihen re ngulmazi. S`duan as të të shqetësojnë. Veç një gjë e lusin heshturazi:Të jenë normalë!

Sapo shkel në fshatin gjëmëmadh Gërdec, përbri autostradës Tiranë-Durrës, teksa makinat nxitojnë pa hedhur sytë asnjë çast te kjo shtëpi e bardhë, gjen ata. Janë të rinj me aftësi të kufizuara që po përpiqen të thyejnë limitet e tyre në “Shtëpinë e Shpresës.” Disa prej tyre gjenden prej kohësh në një karrige me rrota, e të tjerë mundin të ecin vetë edhe pse me vështirësi. Ata vijnë nga Shijaku, Sukthi, Tirana për të gjetur çuditërisht shpresë në këtë fshat që qe bërë sinonimi i fatkeqësisë dikur. E për ta, Gërdeci është tashmë shtegu i një jete tjetër, plot ngjyra, pa kufizime. Iliri është 16 vjec, Sara është 19, Egla 28, Abiusi 17, ndërsa Sabina dhe Geri janë 14 vjeç. Prej tyre, Iliri është i vetmi që ka mundur të ndjekë shkollën deri në klasën e pestë në 9-vjeçaren e fshatit Sukth. Të tjerët, asnjëherë nuk i kanë njohur bangat e shkollës, nuk kanë patur shokë klase, nuk kanë patur mësuese. Deri para pak muajve muret e shtëpisë kanë qenë të vetmet horizonte që njihnin dhe familjarët, të paktët njerëz që i donin. Read the rest of this entry »

Po si u bëmë kështu?!

Posted: June 24, 2014 in DELI`S STUFF, POEZI

 

Pa ty,

gjithnjë mes kryqëzimesh jam..

vetëm

e shterur

e zonja s’jam..

Dhe nëse të mendoj

hutohem dhe më shumë,

po si u bë kështu?

po si u bëra unë? Read the rest of this entry »

MediA FreAks Page

Would you like this page?? It’s awesome! :)

Link  —  Posted: June 21, 2014 in EVERYTHING ABOUT WORLD

“SHTRIGA” po ju pret..

Posted: June 20, 2014 in FOTO GALERI, KINEMA

Image

“MALEFICENT” ose “SHTRIGA” në një version të shqipëruar, është një përrallë në kuptimin e plotë të fjalës.

Ajo flet për një zanë, një zanë të vetmuar me zemër të thyer, hidhërimi i së cilës shkakton shumë fatkeqësi, derisa ndjenja e mëmësisë për një vajzë të vogël e të pambrojtur e mëson si të dojë sërish. Konkluzioni: dashuria e vërtetë pushton çdo zemër!

Janë të dukshme paralelizmat me prodhimin origjinal nga Disney “Bukuroshja e Fjetur” që përfshijnë përshtatjen e kostumografisë, të kastit të aktorëve, tre zanat pakëz ‘të trasha’ e që grinden me njëra-tjetrën dhe batutat nga filmi i vjetër që përmirësohen ndjeshëm nga fuqia e zërit të protagonistes Angeline Jolie dhe prezenca e saj e pangatërrueshme. Read the rest of this entry »

What’s going on?!

Posted: June 20, 2014 in THOUGHTS..

What’s going on?!

Every day, while coming home from school, I imagine him waiting for me in front of the door.. He and his marvelous smile.. he and his fascinating eyes.. So I imagine, but.. he’s never there.. and I know he will never be there surprising me, that’s the kind of man he is..never showing love, like he doesn’t care..

Yeah, really.. he doesn’t really care.. -.-

KARMA

Posted: June 17, 2014 in DELI`S STUFF, POEZI

Ai s’pat guxim të më kthente krahët

e ta linte zërin tim të shuhej pas

ai gjithnjë më thoshte se ne të gjallët

jemi larg dhe në puthje çdo çast..

 

Ai s’gjet vullnet për t’i ndarë ne udhët

mbi to kishim çapur të parat ndjesi

as erdhi, as iku, po foli zëulët:

“gjithmonë kam menduar që do ikje ti..” Read the rest of this entry »

Faleminderit futboll !

Posted: June 15, 2014 in AKTUALITET, REFLEKTIM

Image

Asnjëherë nuk kam qenë tifoze futbolli.

E vogël, i shihja ndeshjet vetëm sepse babi vendoste ta stoponte telekomandën aty ku luhej futboll. Më pas, më intrigonte në një mënyrë irrituese dashuria e kaq shumë njerëzve për këtë lojë dhe “fiksimi” i tyre për tu bërë adhurues të pakushtëzuar të një ekipi të caktuar. E kur i dëgjoja tek flisnin gjithë pathos për këtë pasion të tyrin, gjithmonë i pyesja: Po pse bën tifo pikërisht për këtë ekip? Për çudi apo jo, merrja përherë të njëjtën përgjigje, se që të vegjël atë ekip kishin dashur dhe nuk e kishin braktisur më.

Mund ta përfytyroj edhe tani si më hidhërohej fytyra nga kjo përgjigje që nuk e shuante kuriozitetin tim. “Ah Deli, ti nuk mund ta kuptosh!”  I lija në botën e tyre. Nuk i ngacmoja më. Le të merreshin me idhujt e tyre. Ndoshta s’do ta kuptoja kurrë, siç thoshin ata. Read the rest of this entry »

Në strehën e “komunistëve”

Reportazh rreth aktivitetit dhe qëllimeve të Aleancës kundër diskriminimit dhe komunitetit LGBT. 17 maj, përgatitjet dhe rezultatet e Paradës së Krenarisë. Maj 2014

Link  —  Posted: June 10, 2014 in AKTUALITET, PERSONAZH